הטיית הביתיות: כך תשפרו את תמהיל תיק ההשקעות שלכם - TOP INVEST

הטיית הביתיות: כך תשפרו את תמהיל תיק ההשקעות שלכם

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

פטריוטיות מקומית זה דבר חשוב ובמקרה שלנו הישראלים זה אפילו מוצדק. ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בפיתוח טכנולוגי על כל תחומיו. אך כשמדובר בניהול תיקי השקעות, פטריוטיות מקומית עלולה לגרום לניהול לא נכון של תיק ההשקעות שלכם. זה הזמן להציג את תופעה שפוגעת במשקיעים רבים – "הטיית הביתיות".

מחפשים מתחת לפנס

אז נכון, ישראל היא ה'סטרט-אפ ניישן' והרבה חברות הייטק ישראליות עשו ועושות חיל בעולם. שווה להשקיע בהן ולהרבה מאוד בתי השקעות יש כאלה בפורטפוליו. הבעיה שהרבה פעמים גם חברות בינוניות, ואפילו כאלה שיש להן מוצר מצוין אבל המודל העסקי שלהם בעייתי, נהנות מהילה של הצלחות עבר שלא בהכרח משקפות את הערך האמיתי של ההשקעה. זוכרים את מקרה 'בטר פלייס' של היזם הישראלי שי אגסי? בדיעבד כולם יכולים לראות את החורים הענקיים במודל של המיזם, ולא מהנמנע שהיו אנליסטים שזיהו את הבעיות בזמן אמת, ועדיין בזכות המוניטין והצלחות קודמות הצליח אגסי לגייס הון רב בעולם ובארץ ומבחינת המשקיעים ההון הזה ירד לטמיון.

איך עוד מתבטאת "הטיית הביתיות"? אנחנו נוטים לחפש את התשובות במקורות המידע הזמינים לנו. במה שאנחנו מכירים. יש כאן סוג של פרדוקס כי באינסטינקט הזה יש גרעין של אמת. להשקיע במה שמכירים ומבינים בו. השקעה כזו אמורה להיות 'בטוחה' ולחסוך 'הפתעות'. חוץ מזה מה האלטרנטיבה? השקעה בחברות או תחומים שלא מכירים או מבינים בהם? זה נשמע כמו מתכון בדוק לאסון. בסך הכול טיעון הגיוני, אבל כמו שתגלו מיד, הטיעון הזה רחוק מלהיות מושלם.

מניית 'טבע' כמשל

קחו כמשל את מניית חברת התרופות 'טבע' שבמשך שנים היתה מניית הדגל של ישראל והישראלים השקיעו בה הרבה מאוד כסף בביטחון ובאהבה. היו שנים שזה השתלם, 'טבע' צמחה במהירות והפכה לשחקן משמעותי בשוק התרופות הגנרי. באופן אירוני מנוע הצמיחה העיקרי שלה בעשורים האחרונים היה דווקא תרופת הקופקסון שפותחה על ידי 'טבע' כתרופה אתית. אבל ככל שמועד פקיעת הפטנט על הקופקסון התקרב, התברר שטבע לא התארגנה כמו שצריך ליום שאחרי. רכישות שביצעה התגלו כפלופ שרק הכביד על תזרים המזומנים. בשוק הגנרי 'טבע' לא ידעה להתמודד עם המתחרים במדינות המתפתחות. כל סימני האזהרה אותתו אבל מרבית הישראלים עדיין שמרו על נאמנות למותג. כמו רב החובל על הטיטניק.

הטיית-הביתיות
כלל ראשון: ביזור בהשקעה

אנחנו לא מדברים רק על המשקיעים הקטנים (שמניית 'טבע' בהחלט כיכבה בפורטפוליו שלהם) אלא גם על המשקיעים המוסדיים. רובנו לא ערים לזה אבל כאשר מניית 'טבע' קרסה, גם קרנות הפנסיה שלנו היו בין אלה שספגו את ההפסדים.

וזה מוביל אותנו לסכנה הגדולה ביותר ש'הטיית הביתיות' מניחה לפתחנו. אנו מדברים על העדר ביזור. גם אם ניתן להסכים בדוחק עם הטיעון שהמומחיות בשוק המקומי יכולה לפצות על החמצת הזדמנויות בשוק הגלובלי, הטיעון הזה אינו נותן מענה לבעיית ביזור ההשקעה. ביסוס ההשקעה על חברות מקומיות בלבד חושף את תיק ההשקעות לסכנות שהן פועל יוצא של כך שבאספקטים מסוימים השוק הזה מתנהל כמו שוק סגור ולעתים אירועים פיננסיים או אירועים ממשיים במציאות יכולים לפגוע בכל השוק, בלי קשר לאיכות של חברה ספציפית. למשל, כשיש אירוע בטחוני חמור וסכנת מלחמה מאיימת על ישראל, זה ניכר במדד הכללי בבורסה של תל אביב בלי קשר לביצועי חברה כזו או אחרת. גם אירוע כלכלי, כמו קריסת מניית 'טבע' שהזכרנו, פגע לאורך כל שדרת המדד. תיק השקעות שמתבסס רק על השקעות בחברות ישראליות מתנהל תחת איום פוטנציאלי כזה. למרבה הצער תיקי השקעות רבים פועלים במתכונת הזו ולא מיישמים את הכלל הראשון של ביזור ההשקעה.

ידע הוא כוח

כזכור, הגורם העיקרי שמוביל את המשקיעים ובתי ההשקעות לעבר 'הטיית הביתיות' הוא מחסור בידע. כדי לדעת לזהות הזדמנויות בשוק הגלובלי ולבצע השקעות כאלה באופן מושכל ואחראי צריך ידע. מרבית יועצי ההשקעות ומנהלי ההשקעות בקיאים מאוד בשוק המקומי, אבל מכירים רק באופן שטחי שווקים גלובליים במדינות מתפתחות כמו ברזיל או הודו, וגם כשמדובר בשווקים גלובליים מסורתיים באירופה או צפון אמריקה הידע של מרבית השחקנים בשוק ההון הישראלי מוגבל.

אך ישנם בתי השקעות אשר פועלים אחרת, מערך האנליסטים שלהם מוכוון ומתמחה קודם כול בשווקים גלובליים. יש להם אנליסטים שמתמחים בשווקים זרים ספציפיים וכל מסלול השקעות נבנה בצורה מבוזרת, שמצד אחד מקטינה סיכונים ומצד שני מתבססת על הזדמנויות שכמעט לא תמצאו במסלולים שמציעות חברות השקעות אחרות. לזה כדאי להוסיף את העובדה שכל אפיק או חברה שוועדת ההשקעות בוחרת להשקיע בהם צריכים להוכיח את עצמם כ'השקעת ערך', כלומר חברה שהמניה שלה מייצגת ערך אמיתי שמשתקף בביצועי החברה מחוץ לבורסה. גישה כזו בהשקעות מקטינה מאוד חלק מהסכנות שיש ב'הטיית הביתיות' משום שהיא בוחנת כל מניה באנליזה אמיתית, שבוחנת את המודל הכלכלי, ההזדמנויות והסכנות, ולא מסתמכת על הייפ כזה או אחר או הצלחות של החברה והמניה בעבר. גישה כזו אמורה לנטרל סכנות של נאמנות עיוורת למניה כמו שראינו במקרה של חברת 'טבע'.

רוצה לקבל ייעוץ מהמומחים בתיקי השקעות גלובליים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם מיד!
תגובות