חמצן לעסקים: הכירו את השינויים בעולם ניכיון הצ'קים - TOP INVEST

חמצן לעסקים: הכירו את השינויים בעולם ניכיון הצ'קים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

בשורה טובה למגזר העסקי בישראל: במאי השנה הודיע משרד האוצר על סדרת שינויים בתחום ניכיון הצ'קים. מהם השינויים הצפויים, מה המשמעות שלהם וכיצד הם ישפיעו על הגופים הפיננסיים ועל ציבור הלקוחות? הצצה לעולם ניכיון הצ'קים, השירות הפיננסי שכל עסק חייב להכיר.

במאי השנה החליט משרד האוצר לערוך כמה שינויים בתחום פיננסי מורכב ומעט עמום: שירות ניכיון הצ'קים. השינויים צפויים להעלות את הסטנדרטים הקיימים כיום בתחום, ולמעשה להגביר את הפיקוח על גופים בנקאיים וחוץ-בנקאיים המציעים את השירות.

אבל ראשית, לטובת אלו שאינם בקיאים בנושא, הנה הצצה מהירה לעולם ניכיון הצ'קים – השירות הפיננסי שמזרים חמצן לעסקים ועוזר להם 'לגמור את החודש'.

ניכיון צ'קים – נעים להכיר

שירות ניכיון הצ'קים הוא תולדה של צורך עסקי מובהק: הצורך בתזרים מזומנים. במדינה שבה שיטת ה'שוטף פלוס' הפכה לדרך התשלום הנפוצה והמקובלת, יותר ויותר בתי עסק מוצאים את עצמם במצוקה תזרימית – וכתוצאה מכך הפעילות העסקית השוטפת שלהם נפגעת, וחלקם אף קורסים ונסגרים בשל כך.

כך נולד שירות פיננסי נוח, מהיר וזמין: ניכיון צ'קים. השירות מציע לבעל העסק להמיר צ'ק דחוי בכסף מזומן – ולמעשה לקבל לידיו באופן מיידי את הסכום המגיע לו (בניכוי עמלה מוסכמת מראש) ללא הצורך להמתין למועד הפירעון.

חשוב לציין: אף על פי שעלולה להיות לו קונוטציה של שוק אפור, השירות הוא חוקי לחלוטין ומפוקח על ידי משרד האוצר. הוא מעוגן בחוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות, והוא נחשב לאחת הדרכים הטובות והיעילות ביותר לשפר את תזרים המזומנים העסקי. עם השנים הלך שירות זה והתפתח, וכיום גם לקוחות פרטיים יכולים, בתנאים מסוימים, ליהנות ממנו.

מגבירים את הפיקוח - מעלים את הרף

מכיוון שמדובר בענף פיננסי רגיש, בעל השלכות משמעותיות על הזירה העסקית בישראל, במאי האחרון החליט משרד האוצר לערוך כמה שינויים בתחום, לדוגמה:

היתר מיוחד – עד לאחרונה נחלקו נותני השירות לשני סוגים עיקריים: הבנקים והגופים החוץ-בנקאיים. כמו בשירותים אחרים, יתרון הגודל של הבנקים היה לא פעם בעוכריהם של הלקוחות, שכן הבנקים יכלו להרשות לעצמם להציב תנאים מחמירים ולדרוש עמלות גבוהות. מנגד, הגופים החוץ-בנקאיים סיפקו שירות מהיר ואיכותי, אך רמת הפיקוח עליהם הייתה נמוכה יותר.

במאי השנה הוחלט כי רק חברות המקבלות היתר מיוחד ממשרד האוצר יוכלו להמשיך לספק את השירות. הרעיון העומד מאחורי ההחלטה הוא שרק חברות המסוגלות לעמוד בסטנדרטים מסוימים יוכלו להמשיך לעסוק בתחום זה – ובכך למעשה להבטיח כי הלקוחות אכן מקבלים שירות הוגן, איכותי ומפוקח.

פגישה פרונטלית – החלטה נוספת שקיבל משרד האוצר מתייחסת לדרך ההתקשרות. על פי ההחלטה, לקוחות המעוניינים להזמין שירות ייפגשו פגישה אישית עם נציגי חברת הניכיון.

צעד זה יביא עמו ערך כפול: היכולת להכיר את הלקוח לעומק תתרום למאבק בהלבנת ההון, ובנוסף – הלקוח יזכה להיכרות אישית עם הגוף שאיתו הוא מתקשר, ובאופן טבעי גם רמת השירות שהוא יקבל צפויה לעלות.

עבור הלקוחות, כאמור, בין אם מדובר בבתי עסק ובין אם בלקוחות פרטיים, מדובר בבשורה של ממש – שכן הם יודעים כי יש מי שמפקח על נותני השירות. בתחום פיננסי כמו זה, הידיעה כי ניתן לדרוש מנותן השירות לראות את ההיתר המיוחד, כמו גם להוכיח את קיומם של שאר התנאים שנקבעו, מפיגה את החששות – ובסופו של יום מאפשרת ללקוחות ליהנות משירות טוב יותר.

כל מה שנותר הוא לבחור נכון

אין ספק שעליית הסטנדרטים הנדרשים מנותני השירות הפיננסיים משרתת את ציבור הלקוחות. כעת כל שנותר הוא לבחור את חברת הניכיון המתאימה לכם – ועל כן לפני שאתם בוחרים מומלץ להיוועץ עם מומחה, לבקש לראות את ההיתר ממשרד האוצר, והכי חשוב: לא להתבייש לשאול את כל השאלות שמטרידות אתכם ולדרוש עליהן תשובות.

רוצים לשמוע פרטים נוספים?
השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם
תגובות