פינת המומחים: כשהבורסה יורדת, ההזדמנויות עולות - TOP INVEST

פינת המומחים: כשהבורסה יורדת, ההזדמנויות עולות

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

האם כדאי להיכנס לשוק המניות בשעת ירידות? האם אין סכנה שמגמת הירידה תימשך וההשקעה תרד לטמיון? ובכן, תיאורטית מגמת ירידות יכולה להימשך לאורך זמן, אך ניסיון של עשרות שנים מגלה שהמגמה ארוכת הטווח חיובית ושיש מספיק איזונים ובלמים שימנעו מקרים כמו משבר גלובלי גדול. על ההזדמנויות ההשקעה שבוודאי עוד לא הכרתם – בכתבה הבאה.

פינת-המומחים
האם כדאי להשקיע בבורסה בתקופת ירידות?

על פניו השקעה במניות כאשר הבורסה יורדת היא סוג של דיסוננס. הרי ירידה בבורסה משקפת מצב של ביקוש נמוך והיצע גבוה ע"י משקיעים מבוהלים. כלומר, לפי ההיגיון הקר של 'חכמת ההמונים' זה הזמן למכור את המניות ולהקטין את החשיפה לבורסה. מסתבר שלא תמיד נכון להקשיב ל'חכמת ההמונים'. בבורסה תופעת 'העדר' הזו בעצם מגלמת הטיה פסיכולוגית. משקיעים, כמו גם חלק מבתי ההשקעה הגדולים, נוטים להסתכל על הבורסה כגוף מונוליטי המושפע באופן אחיד מתהליכי גאות ושפל. המשקיע הממוצע שוכח שמאחורי המניות מסתתרות חברות אמיתיות שמנהלות עסקים בעולם האמתי ושבסופו של יום מה שהופך אותן לחברות 'מוצלחות' או 'כושלות' אינו השווי הספקולטיבי של המניה המשתקף בבורסה, אלא הביצועים העסקיים שלהן בעולם האמתי – לא תמיד קיים מתאם בין השווי של מניית החברה בתום יום מסחר נתון בבורסה, לבין הערך הכלכלי האמתי שלה. חוסר המתאם מהווה הזדמנות ענק למשקיעים חכמים!

הברקזיט כמשל

בחודש יוני של שנת 2016 היה אפשר לראות דוגמה מאלפת של ההטייה הפסיכולוגית שסחפה עמה את כל השוק. בניגוד לכל הסקרים והערכות תושבי בריטניה החליטו להתנתק מהאיחוד האירופאי. המלך שנודע בשם 'הברקזיט' חולל בשעות הראשונות טלטלה אמיתית בשווקים הפיננסיים. חשוב להבין שהטלטלה שחולל הברקזיט אינה בהכרח טלטלת סרק, למהלך כזה יש השלכות כלכליות אמיתיות. במעגל הישיר הוא משפיע על חברות בריטיות שפועלות באיחוד האירופאי ולהפך, ובמעגלים רחבים יותר הוא בהחלט ייצר גלי הדף שלא תמיד ברור מי יפגע מהם (או מי עשוי להרוויח מהם); ועדיין, העובדה שהברקזיט יצר, במשך כמה שעות, שוק של מוכרים בלבד הורידה כמעט את כל השוק, כך שבפועל, חברות רבות שערכן והפעילות הממשית שלהן לא היתה צפויה להיפגע נמכרו בבורסה בתמחור חסר – לזה קוראים 'הזדמנות'.

ישנם משקיעים שהבינו שהברקזיט מגלם בתוכו הזדמנויות רבות והחלו לפעול. באופן צפוי מניות הבנקים באירופה היו אחד הסגמנטים שחווה ירידות שערים לאורך כל הגזרה בעקבות הברקזיט, אבל המגמה סחפה למטה גם מניות של בנקים, שלפי הערכות אנליסטים, הליבה העסקית שלהם לא אמורה להיפגע בעקבות הברקזיט (כמו סוויס קרדיט, HSBC ו-(RBS, ולכן היה ברור שיש כאן מקרה קלאסי של תמחור חסר. כך בשעה שמשקיעים ובתי השקעות רבים מיהרו ל'גדר' את עצמם והקטינו את החשיפה למניות של בנקים אירופאיים, תוך החלטה מודעת של ספיגת הפסד מסויים, ישנם משקיעים שדווקא נכנסו והשקיעו בהם מתוך הנחה שהירידה לא משקפת ערך ריאלי ושמדובר בחברות טובות שיבצעו תיקון. וכך בדיוק קרה.

פינת-המומחים
היתרונות של בתי ההשקעות הקטנים

ישנה איזו אקסיומה שככל שבית ההשקעות גדול יותר ומנהל יותר נכסים – הוא גם משיג תשואות עודפות למשקיעים שלו. בפועל לא כך הדבר. כמו שהזכרנו, האופן בו בתי ההשקעות הגדולים מסתכלים על הבורסה הוא מערכתי – מדיניות ההשקעות מתבצעת לפי תפיסת מאקרו. דווקא בית השקעות שפועל בתפיסה בוטיקית עובד בשיטה מדויקת יותר, ויש לו את יכולת להגיב לשינויים בשוק בצורה הרבה יותר דינמית.

ישנם בתי השקעות קטנים אשר פועלים בשיטת ה-PICKING STOCK. האנליסטים בוחנים קודם את החברה ורק אחרי שברור שמדובר בחברה טובה, עם פוטנציאל אמיתי, הם בודקים אם המניה שלה משקפת את המצב בפועל. לא כל בית השקעות יודע לעשות את זה, זה דורש מיומנות אנליסטית שבדרך כלל לא תמצאו בהמון בתי השקעות בישראל

לכן משקיעים מנוסים מאמינים שהבורסה היא מכשיר השקעה שעיקר כוחו דווקא בהשקעות ארוכות טווח. את התפיסה הזו גיבש משקיע-העל וורן באפט, שמקבל החלטות להשקעה לאחר בחינת החברות ולא רק על פי מצב המניות – התפיסה הזו נקראת 'השקעת ערך'.

ההחלטה להתמקד בעבודה איכותית על חשבון עבודה כמותית מאפשרת לבתי ההשקעות הקטנים להעניק שירות מתקדם עבור הלקוחות. גם פה המשמעות של 'שירות' מתבטאת בשורת הרווח של הלקוחות שנהנים מיותר מידע ויכולים לנהל באופן יעיל וחכם את תיק ההשקעות האישי שלהם.

רוצה לקבל ייעוץ מהמומחים בניהול "השקעות ערך"?
השאירו פרטים ונחזור אליכם מיד!
תגובות