תיק REIT – כבר לא צריך להתלבט בין דירה למניה - TOP INVEST

תיק REIT – כבר לא צריך להתלבט בין דירה למניה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

כל אחד שיש לו כסף פנוי להשקעה מתלבט בשאלת מיליון הדולר – מניות ואג"ח או דירה להשקעה. במה באמת עדיף להשקיע בתנאי השוק של היום? תתפלאו, אבל אפשר להשקיע בשניהם גם יחד וליהנות מכל היתרונות.

צברתם כמה מאות אלפי שקלים ואתם מתלבטים איפה להשקיע את הכסף – שוק ההון או נדל"ן? אינספור כתבות כבר ניסו להשוות בין האפיקים. חלקן פסקו לטובת המניות והאג"ח וחלקן העדיפו דווקא את הדירה להשקעה. מטבע הדברים, לכל אחת מההשקעות יש יתרונות וחסרונות שחייבים להכיר כדי לקבל החלטה מושכלת. אבל מסתבר שיש גם דרך חדשה המאפשרת להשקיע בשניהם גם יחד וליהנות מהיתרונות בלי החסרונות.  זה נקרא תיק ריט (REIT), כלומר תיק השקעות שמתמקד בניירות ערך של חברות נדל"ן מניב וקרנות ריט, והרבה משקיעים כבר נוהרים לשם בשנים האחרונות, כך שזה יכול להתאים גם לכם.

עובדה: שוק הדיור, כמו שוק ההון, לא תמיד עולה.

כולם זוכרים את משבר הסאב-פריים ב-2008 שהפיל את מחירי המניות והאג"ח בשוק ההון, אבל משום מה שוכחים את התקופות הממושכות בהן מחירי הדירות ירדו גם הן בחדות. למעשה, החל משנת 1996, לאחר שהסתיים גל העלייה המסיבי מברית המועצות לשעבר, ועד לסביבות 2008, שאז ירדה הריבית במשק לאפס, מחירי הדירות בכל הארץ צנחו בעשרות אחוזים. האינתיפאדה השנייה, שהחלה ב-2000, אף החריפה את הירידות. רק אחרי שהריבית ירדה לאפס ב-2008, החלו מחירי הדירות להתאושש, ולקח להם לפחות 6 שנים כדי לשוב לרמת המחירים טרם המשבר. לעומת זאת, שוק המניות הישראלי תיקן בחזרה לנקודת השיא לאחר פחות משנתיים מפרוץ המשבר.

במילים אחרות, שני האפיקים נמצאים במגמת עלייה בטווח הארוך, אבל שניהם גם חווים תקופה של טלטלה מפעם לפעם. הירידות בשוק ההון אכן מהירות יותר, אבל כך גם התיקון כלפי מעלה וזה אולי יתרון עבור משקיעים סבלניים.

קבל את המדריך המלא של תיק ריט כבר עכשיו למייל
איזה אפיק השקעה הניב תשואה גבוהה יותר?

לאורך זמן, שוק המניות מניב תשואה ממוצעת של כ-10% בשנה ושוק האג"ח כ-5% בשנה. זו גם פחות או יותר התשואה הריאלית של המניות, היות והדיבידנדים שמחלקות החברות (כ-2% בשנה בממוצע) מפצות על עליית האינפלציה (כ-2%). גם מחירי הדירות בישראל נמצאים בטווח הארוך במגמת עלייה, אולם נמוכה הרבה יותר, כ-3% בשנה בממוצע. גם אם תוסיפו לזה תשואת שכירות של אפילו 4% בשנה, עדיין שוק ההון מניב תשואה עודפת על פני שוק הדיור ובלי כאב הראש שמייצרת דירה להשקעה בחיפוש שוכרים, תחזוקה ועוד…

היום, אחרי כמעט 10 שנים של עליות מחירים, שני האפיקים בנקודת שיא, הן המניות והן הדירות, אבל הצפי להמשך נראה שונה לגבי כל אחד מהם. בעוד החברות בארץ ובעולם ממשיכות לצמוח ולחלק דיבידנדים נאים ונראה ששוק המניות יכול להמשיך לשבור שיאים חדשים, לפחות בארץ, האינדיקאטורים מצביעים על "בועה" במחירי הדירות והממשלה עושה מאמצים גדולים כדי להוריד אותם. ברבעונים האחרונים כבר מסתמנת האטה הולכת ומתגברת בשוק הדיור, כך שנראה שבמיוחד בנקודת הזמן הזו יש עדיפות להשקעה במניות על פני דירות.

ומה עם הסיכונים?

כולנו מכירים את המשפט "אל תשימו את כל הביצים בסל אחד", כי אם תאבדו את הסל אז "הלך הכסף". בשוק ההון אין בעיה לפזר את הכסף על פני מספר רחב של ניירות ערך של חברות ממדינות שונות ומגזרים שונים וכך להקטין את הסיכון הזה. למעשה, גם אם אתם בורים גמורים בהשקעות, עדין תוכלו לקבל בקלות פיזור רחב של כספכם על כל הגלובוס על ידי קנית יחידות מתעודת סל העוקבת אחר מדד גלובאלי כלשהו. אבל איך תפזרו את כספכם בהשקעה בתחום הנדל"ן כאשר אפילו דירה קטנה בפריפריה כבר עולה מעל מיליון שקלים? הישראלים שבוחרים באפיק הדירה להשקעה גם בדרך כלל רוכשים נכסים רק בגבולות המדינה ולא יוצאים לחו"ל, כך שהם חשופים בצורה גבוהה מידי לסיכונים הגיאו-פוליטיים המקומיים. השקעה בתיק REIT, עליה נדבר בהמשך, פותרת את הבעיה הזו היות והתיק מאפשר חשיפה למגוון רחב של נכסים מניבים גם בארץ ובגם בחו"ל.

עדיין מתלבטים בין ניירות ערך לנדל"ן? תשקיעו בתיק ריט

אפיק השקעה שצובר פופולאריות בשנים האחרונות הוא השקעה בתיקי ריט (REIT, קיצור של Real Estate Investment Trust) ולאחרונה הוא הגיע גם לארץ. מדובר בתיק השקעות לכל דבר ועניין, רק שהפוקוס שלו הוא בתחום הנדל"ן. הרעיון פשוט: במקום להקצות את כל כספכם לקנית דירה בודדת להשקעה, מנהל הקרן מפזר את הכסף למגוון של ניירות ערך של חברות נדל"ן מניב וקרנות ריט מכל רחבי העולם. קרנות ריט הן קרנות הבוחרות בפינצטה השקעה בנכסים מניבים, והן פטורות מתשלום מס חברות בתמורה לחלוקת לפחות 90% מהרווח העודף שלהן למשקיעים. כלומר, המשקיעים נהנים מדיבידנדים שוטפים מהתיק, בדומה לתשלומי השכירות שהיו מקבלים מדירה להשקעה.

השקעה באמצעות תיק REIT מתגברת על כל החסרונות של השקעה בדירה להשקעה: מקבלים פיזור נכסים הולם, בדיקת הנכס מופקדת בידי מנהלים מנוסים בתחום, ויש נזילות גבוהה בגלל שמדובר בניירות ערך סחירים. היא גם התבררה כמשתלמת מאוד. ב-40 השנים האחרונות קרנות הריט הניבו למשקיעים תשואה ממוצעת של כ-13.5% בשנה, הרבה יותר מהשקעה במדד המניות הרחב S&P500, וגם תחת תנודתיות נמוכה יותר לאור המתאם הנמוך לשוק ההון.

בקיצור, תיק REIT מאפשר לכם להרוויח מהפירות של תחום הנדל"ן המניב יחד עם היתרונות של שוק ההון, כלומר ליהנות מדיבידנדים שוטפים מהתיק בתוספת הפוטנציאל לעליית שוויו לאורך שנות ההשקעה, וכל זאת תחת פרופיל סיכון מופחת.

הכסף שלך יכול לעשות לך כסף
רוצה לקבל את המדריך של תיק ריט אליך למייל כבר עכשיו?
השאר לנו פרטים ותקבל את המדריך ממש עכשיו, ובנוסף נתאם לך שיחת ייעוץ להשקעה בתיק ריט- ללא עלות!
לבעלי הון נזיל של 400,000 ₪
תגובות