להשקיע בקרקעות – כדאי או לא כדאי? - TOP INVEST

להשקיע בקרקעות – כדאי או לא כדאי?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

הריבית הנמוכה מאד בבנקים, שלעיתים אף אפסית והסכנות הכרוכות בהשקעה בבורסה וגם חוסר הוודאות הנלווה לכך, כל אלו ועוד מובילות משקיעים ישראלים רבים לחפש אפיקי השקעה משתלמים ורווחיים יותר. רבים מהם פונים לשוק הנדל"ן שמגלים בו יתרונות רבים והיכולת ליהנות מרווחים גבוהים לאורך זמן. האם אכן השקעות בקרקעות הן מניבות יותר? האם כדאי להשקיע בקרקע במקום באפיקי השקעה אחרים? על כך ועוד, במאמר הבא.

אפיקי השקעה שונים

קשה להתעלם מבועת הנדל"ן בארץ, שהחלה להראות את אותותיה בשנים האחרונות, אותות שהולכים ומדאיגים ככל שחולפות השנים. אותה בועת נדל"ן שסדקים רבים מתחילים להיראות בה, הופכת את הדירות לפחות אטרקטיביות כאפיק להשקעה. משקיעים רבים, בשל מצב חדש זה, בוחרים להתמקד, ובייחוד באזור המרכז, באחד מתוך שני אפיקים: רכישת דירה על הנייר (דירה שטרם עלתה על הקרקע) שמחירה לאחר מספר שנים עולה בכמה מאות אלפי שקלים, או השקעה בקרקעות: קרקעות המיועדות למגורים או מאושרות לצורך כך.

סיכוי או סיכון?

למרות שמו הפחות מוצלח של אפיק השקעה זה – השקעה בקרקעות, ובעיקר בשל המוני חברות שמכרו קרקעות חקלאיות והציגו אותן, במצג שווא, ככאלו המיועדות למגורים, ישנה נהירה של ישראלים רבים אחר אפיק זה, שנראה שהולך ותופס תאוצה. בעוד שקרקעות שאינן מופשרות לבניה מהוות סיכון גבוה מאד עבור המשקיע, קרקעות שמיועדות לבניה ונמצאות בהליכי תכנון של ועדות שונות, הן בהחלט כדאיות מאד ומרכיב הסיכון בהן נמוך בהרבה. שיווין של קרקעות אלו אף עשוי לעלות ככל שיחלוף הזמן ויתקרב המועד לבנייה, מה שהופך אותן לאטרקטיביות מאד ואפיק השקעה יוצא מן הכלל.  

אחת הדוגמאות הטובות לכך היא קרקע ח-500 שבחולון, שאושרה  על ידי הוועדה הארצית לתכנון ובניה כדי להפוך לקרקע המיועדת לבנייה. שווי ההשקעה בקרקע כזו יהיה גבוה יותר מהשקעה בקרקע חקלאית, אולם הסיכון הכרוך בכך הוא אפסי. בנוסף, מי שבוחר להשקיע בקרקע כזו יוכל לממש את השקעתו בכל עת שירצה ולא יהיה חייב להמתין עד לנקודת היציאה, כפי שקורה במסגרת השקעות אחרות. כאן, בדוגמא זו, שווי הקרקע עולה עם התקדמות הפרויקט והרווח על ההשקעה עולה גם הוא.

כדאי לזכור

לבוחרים להשקיע בקרקעות, כדאי לזכור שישנן שתי נקודות שבהן ערכו של הנכס מזנק: הראשונה – עם קבלת היתרי בנייה, ואילו השנייה עם השלמת הבנייה וקבלת אישור האכלוס. אפשרות שלישית נוספת היא להמשיך ולהחזיק את הנכס ובכך להרוויח בכל חודש מעצם השכרת הדירה שתיבנה על הקרקע. מרבית המשקיעים בוחרים לממש את השקעתם באחת מתוך שתי האפשרויות הראשונות, אך חשוב לזכור כי גם זו השלישית בהחלט ריאלית.

השקעה בקרקעות המיועדות לבנייה היא דרך נפלאה להשיג תשואה יפה, ומומלץ לבחור בקפידה את הקרקע ואת החברה המשווקת אותה על מנת להקטין את הסיכונים הכרוכים בכך, כיאה לכל השקעה.

רוצים לשמוע פרטים נוספים?
השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם
תגובות