תתחילו להשקיע – המדריך למשקיע המתחיל - TOP INVEST

תתחילו להשקיע – המדריך למשקיע המתחיל

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

רבים מאתנו היו שמחים להתחיל לפעול כמשקיעים או סוחרים יומיים בשוק ההון, אך איננו יודעים היכן להתחיל. מדובר בעולם סבוך ומאיים מצד אחד, אך מלא בהזדמנויות ובאפשרויות מצד שני. כיוון שאף אחד לא נולד "משקיע מנוסה", ישנם כמה כללים חשובים שיכולים לסייע לאנשים שרוצים להתחיל בכך. לא משנה אם מדובר על אדם צעיר או מבוגר, משכיל או לא משכיל, בעל הון רב או סכום כסף מצומצם, כל אחד יכול לעשות זאת וגם להצליח.

כמעט כל אדם עובד במדינת ישראל מושקע בבורסה באופן כזה או אחר, גם אם הוא לא יודע מזה – דרך קופת הגמל, קרן השתלמות, ביטוח המנהלים או קרן הפנסיה. אבל היום השקעות בבורסה לניירות ערך מאפשרת לחברות ולממשלה לגייס הון מהציבור על ידי הנפקה של ניירות ערך וכולם יכולים לזכות.

איך נכנסים לעניינים?

מכיוון שמדובר בעולם גדול ועשיר כל כך מבחינת האלמנטים והגורמים השונים שהוא מכיל, כדאי מאוד שאחד הצעדים הראשונים שלכם יהיה לוודא כי אתם מכירים טוב לפחות את כל האלמנטים החשובים והרלבנטיים עבורכם. מהם אלמנטים אלו? בתור התחלה חשוב להבין כיצד, בגדול, עובד השוק, מהם המדדים המובילים ומה הם משקפים, המטבעות והשווקים במקומות שונים בעולם, מהם הכלים הפיננסיים העיקריים העומדים לרשותכם, מהם ניירות הערך הנפוצים ביותר בהם תרצו לסחור וכדומה. כאן המקום לומר כי שוק ההון הוא תחום עצום, ומעטים האנשים אשר באמת מכירים ומבינים לעומק כיצד הוא פועל. אין צורך להכיר את כל הרבדים בעולם הפיננסי, על מנת לפעול כמשקיעים, אך כן כדאי לרכוש היכרות מעמיקה יחסית.

לאחר שרכשתם ידע, שאלו את עצמכם כמה שאלות
  • מהו סכום ההשקעה?
  • האם הכסף מיועד לרכוש דירה בעתיד?
  • האם אתם מוכנים להשקיע את הכסף?
  • האם כמשקיעים, אתם מוכנים להפסיד כסף בבורסה?
  • האם אתם תנהלו את תיק ההשקעות או שתבחרו מנהל תיקים מקצועי?
  • עם איזה מנהל תיקים או ברוקר תשקיעו?
  • האם כדאי לכם לבצע פעולות דרך הבנק?
  • האם כמשקיעים, אתם מכירים ויודעים כיצד להשתמש בכל המכשירים הפיננסים אשר העומדים לרשותכם?
  • מה היא התשואה הנדרשת מתיק ההשקעות? מהו הסיכון המקסימלי?

לאחר שהבנתם מהן אפשרויות ההשקעה העומדות בפניכם, קבעתם את סכום החיסכון הפנוי להשקעה, הגדרתם את מטרות ההשקעה שלכם ומשך תקופת ההשקעה, קבעתם את רמת הסיכון שאתם מסוגלים לסבול והחלטתם האם ברצונכם לנהל את תיק ההשקעות שלכם בצורה אקטיבית או פסיבית, תוכלו לקבוע את הרכב תיק ההשקעות שלכם.

שימו לב, הרצון לכסף מהיר וקל מסוכן מאוד במיוחד בהתחלה. ההתלהבות גוברת על ההיגיון ולכן כדאי להתחיל בקטן. אומרים שהניסיון הוא המורה הטוב ביותר, ולעיתים זהו דבר נכון. בתחום ההשקעות עדיף להתנסות בקטן לפני שעוברים להשקעות גדולות וסבוכות יותר. אגב, אלה הן ההשקעות שיכולות להניב תשואות עודפות ולהביא לעיתים לרווחים גבוהים מאוד. אל תקנו אף פעם מניה כאשר היא מצויה בשיא שלה. שכן, קרוב לוודאי שהערך שלה רק ירד. חשוב לרכוש ניירות ערך רק כאשר יש היצעים ולמכור את ניירות הערך רק כאשר יש ביקושים לניירות אלו. כמו כן, חשוב לא להשקיע את כל כספכם על רכישת ניירות ערך ממקור אחד. כלומר, הדבר האידיאלי הוא להשקיע את הכסף במספר מניות מוצלחות שמשתייכות אל ענפים שונים לחלוטין ולחברות שונות.

לסיום, אל תשכחו שהמשמעות של השקעה בניירות ערך היא לקיחת סיכון. מסיבה זו חשוב לא להשקיע יותר מרבע מהנכסים שלכם וגם את אלו אל תשקיעו ביום אחד. בנוסף, בכל הקשור ללקיחת סיכונים בצורה נבונה, חשוב להגדיר מראש את הסיכון אותו אתם מוכנים לקחת. כלומר, חשבו מה יהיה גובה ההפסד שלכם. וזכרו, חוסר עניין, חוסר התלהבות, חוסר בחדשנות בתיק ההשקעות יוביל את התיק להפסדים ואת המשקיע לאכזבה גדולה, על הזמן שבוזבז, על הכסף שאבד ועל תחושת ההחמצה. אם משקיעים אז משקיעים. בהצלחה!

תגובות