הסוד שבתי ההשקעות הגדולים לא רוצים שתגלו - TOP INVEST

הסוד שבתי ההשקעות הגדולים לא רוצים שתגלו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

בואו נשים את הקלפים על השולחן: משהו לא טוב עובר על שוק ההשקעות בישראל. עולם זה, אשר מעצם טבעו דורש ערנות ודינמיות, מציג קיפאון ודריכה במקום – ובמקרים רבים ניתן לראות הורדת סטנדרטים בכל הנוגע לבחירת מנהלי התיקים ותמהיל ההשקעות.

גם אם הם אינם מודעים לכך, עבור המשקיעים מדובר בנזק ממשי. תיק ההשקעות שלהם לא מותאם להם ולצרכים שלהם, ולמעשה בפועל הוא מניב להם תשואות נמוכות ומביא לאובדן של הרווחים הפוטנציאליים שלהם.

מציאות עגומה זו לא נוצרה יש מאין. בשל חוסר בקיאות, כמו גם חוסר זמן, בוחרים משקיעים רבים לפנות לגופים שיסייעו להם בנושא. מכיוון שהם נטולי יכולת אמיתית לבחון את היצע הספקים ולבחור את הגוף המתאים ביותר, הם לרוב פונים לאזור הנוחות שלהם, מסתמכים על פקטור 'המותג' – ולמעשה בוחרים בית השקעות גדול, מוכר ובעל מוניטין.

וכאן טמונה הבעיה: תחושת הביטחון הזו מוטעית. בתי השקעות גדולים משדרים אמנם יציבות ומוניטין, אך בכל הנוגע להשקעות עצמן הם מציעים למשקיעים סטנדרט נמוך, הן מבחינת התשואות והן מבחינת השירות. כתוצאה מכך נוצר מצב אבסורדי, שבו דווקא בתחום כה חשוב (השקעה בתיקי השקעות היא השנייה בחשיבותה לאחר רכישת בית) אנו עדים להתפשרות ולבינוניות – והתוצאה, כאמור, היא אובדן רווחים עתידיים.

בהקשר הזה צריך לזכור, השקעה של התיק המנוהל אינה קשורה בהכרח להשקעות בקופות גמל או קרנות השתלמות. המגמה המוטעית אצל משקיעים היא לקשר את ציפיית התשואות של תיק מנוהל שלהם לאלה של מוצרים אחרים ולכן ללכת למותגי השקעות גדולים ולהשקיע הכל אצלם. בפועל מותג גדול לא תמיד מציע את הפוטנציאל הגדול ביותר לכלל המוצרים, ולתיק מנוהל בפרט.

כשיתרון הגודל הופך לחיסרון

ביוני 2016, בעקבות החלטת הממלכה המאוחדת לפרוש מהאיחוד האירופי, חוו השווקים הפיננסיים ברחבי העולם טלטלה עזה. המהלך, שזכה לכינוי 'ברקזיט', הוביל לגל של מכירות בבורסה – וכתוצאה מכך נמכרו בתמחור חסר גם חברות שלא היו צפויות להיפגע ממנו.

דווקא בתי השקעות קטנים ברחבי העולם השכילו לנצל את המציאות שנוצרה לטובת משקיעיהם. הגמישות המחשבתית, לצד היכולת להגיב לשוק במהירות, יצרו עבורם יתרון יחסי – והצליחו להניב תשואות גם בתקופה של חוסר יציבות כלכלית.

"האנליסטים שלנו," מספר רו"ח בועז צליח, יו"ר בית ההשקעות טופ אלפא, "ניתחו לעומק את השלכות ה'ברקזיט' וקבעו כי גל המכירות בחסר מביא עמו גם שלל הזדמנויות. כבית השקעות בוטיק היה לנו יתרון שאין לבתי ההשקעות הגדולים – היכולת לקבל החלטות וליישמן במהירות – ואנו מיהרנו לפעול בהתאם".

כך, בזמן שבתי השקעות רבים ניסו לגדר את הסיכון ולהקטין את חשיפתם למניות של גופים אירופאיים, מנהלי ההשקעות של טופ אלפא דווקא בחרו לקנות אותן – במהלך פיננסי שאכן התגלה כמוצלח.

רו"ח בועז צליח

"עזוב, לא בא לי לעבור בנק!"

אם זהו המצב, אם אכן הבחירה בבית השקעות קטן יכולה להניב למשקיעים תשואות גבוהות יותר, מדוע עדיין יש משקיעים המעדיפים לקפוא במקום ולא לשפר את מצב תיק ההשקעות שלהם? התשובה לכך נעוצה בגורם פסיכולוגי מוכר: החשש משינוי. האדם מטבעו מעדיף לא פעם להנציח מצב קיים, גם במחיר של חוסר התקדמות ואף של נזק כלכלי.

אך דווקא בעניין זה אפשר להיות אופטימיים: "אנו שומעים לא פעם את המשפט 'עזוב, לא בא לי לעבור בנק!" מספר רו"ח צליח, "אבל כשהמשקיע רואה שהוא אינו נדרש להחליף בנק, שהכסף נשאר בחשבון שלו, שהתשואות שהוא יקבל מותאמות הרבה יותר לפוטנציאל שיש בשוק ושכל שעליו לעשות הוא לתת ייפוי כוח לביצוע השקעות בניירות, הוא חושב פעם נוספת – ולרוב גם בוחר את המובן מאליו: ניהול מוקפד, תמהיל השקעות שבאמת מתאים לו, שירות אישי וכמובן תשואות גבוהות".

רוצים לקבל מידע נוסף לגבי ניהול תיק בבית השקעות טופ אלפא?
השאירו פרטים ומומחה השקעות יחזור אליכם עוד היום
*לבעלי הון עצמי של 400,000 ₪ ומעלה
תגובות